php

Laravel’de URL Parametrelerinin Doğrulanması

Bu blog yazısı, Laravel’de URL parametrelerinin FormRequest sınıfları kullanılarak nasıl doğrulanacağını derinlemesine ele alır. Laravel geliştiricilerinin daha temiz ve düzenli kod yazmasını sağlayan bu yaklaşım, form verileri ve URL parametrelerini tek bir yerde yönetme olanağı sağlar. Bu kılavuzda, Laravel’in FormRequest sınıfının nasıl genişletileceğini, URL parametrelerini ve form verilerini nasıl doğrulayacağınızı adım adım öğreneceksiniz.

Laravel’da Foreign Key’ler İçeren Bileşik İndeksler Nasıl Kaldırılır?

Laravel’da, veritabanı işlemlerinin kontrolü ve yönetimi için geniş bir araç setine sahibiz. Ancak, bazen karşılaştığımız sorunlar çözüm bulmayı zorlaştırabilir. Bu blog yazısında, özellikle foreign key’leri içeren bileşik indekslerle karşılaştığımız bir sorunu ele alıyoruz. Laravel’da foreign key’ler içeren bir bileşik indeksi nasıl kaldıracağımızı adım adım anlatıyoruz. Bu bilgi, veritabanı yapılarınızı yönetirken karşılaşabileceğiniz zorlukları aşmanıza yardımcı olabilir.

Composer ve Autoload Nedir?

PHP ile bir proje üzerinde çalışırken geliştiriciler üçüncü parti bir çok kütüphaneden faydalanır. Fakat proje ne kadar karmaşık veya büyük olursa bu üçüncü parti uygulamaları yüklemek, güncellemek veya takip etmekte o kadar karmaşık bir hal alabiliyor. Bu durumu idare edebilmek ve vakitten tasarruf etmek için Composer kullanıyoruz.

Scroll to Top