PhpStorm 2024.1 Güncellemesiyle Gelen Yapışkan Satırlar

Son bir kaç gündür IDE’de bir problem yaşıyorum. Tepede kapsayıcı elemanların önizlemesini gösteriyor. Böyle deyince tam anlaşılmadı ama PHP’de bir metot içerisinde kod yazarken hangi metotta olduğunuzu ve hatta hangi sınıf içerisinde yer aldığınızı görmenizi sağlayan bir önizleme. Görüntünün nasıl olduğunu daha detaylı aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

Satır sayılarına bakarsanız ne demek istediğimi tam olarak görebilirsiniz.

Ayıptır söylemesi yakın zaman önce Macbook Pro aldım. Geçenlerde de Option tuşu ile farklı tuşlara basarak garip garip karakterler ortaya çıktığını farkettim. Örneğin option + j ikilisine basınca ∆ bu işaret geliyor, option + shift + v üçlüsüne basınca ◊ bu işaret geliyor gibi gibi. Bu simgeleri gözlemlemeye çalışırken istemeden bir kısayolu mu tetikledim acaba diye düşündüm. Fakat öyle değilmiş.

Sonra Settings’i açıp ayarları teker teker incelerken buldum bu özelliği. PhpStorm 2024.1 güncellemesi ile gelen ve default olarak açık olan bir özellikmiş. “Sticky Lines”. Settings -> Editor -> General -> Appearance altında bu ayarı bulabilirsiniz.

Benim gibi alışkanlarını hızlı terk edemeyenler için böyle özellikler çok fazla olabiliyor. jetbrains default olarak kapalı getirmeli böyle bir özelliği bence.

Jetbrains sticky lines tanımını şöyle yapıyor:

Sticky lines (yapışkan satırlar) veya sticky scroll özelliği, dosya içinde kaydırma yaparken üst elemanların görünürlüğünü koruyarak kodlama deneyiminizi geliştirir ve kodunuza hemen bağlam sağlar.

Ayrıca, herhangi bir yapışkan satıra tıklayarak düzenleyicide ilgili tanıma kaydırabilirsiniz.

jetbrains

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top